Wywiad miesiąca - Mariusz Soliński

• autor: stalbrzeg, 2010-10-31 20:13

Prezes Brzeskiego Towarzystwa Piłkarskiego Stal Brzeg opowiada o słabszych wynikach seniorów Stali, o rewelacyjnie spisujących się juniorach. Mówi o szansach dla klubu związanych z nowo powstałym stadionem oraz utworzonej we wrześniu Akademii Piłkarskiej.

Zespół seniorów od dwóch miesięcy nie wygrał meczu, czy ich postawa jest obecnie dużym problemem dla klubu?
Wprawdzie nie oczekiwaliśmy w tym sezonie wysokiego miejsca premiowanego awansem do III ligi, ale mimo wszystko spodziewałem się że zespół się dobrze będzie prezentował i będzie w czołówce. Dobra postawa zespołu seniorów jest jednym z ważniejszych czynników przy budowaniu silnej drużyny w przyszłości, czy przy poszukiwaniu sponsorów.

Czym te wyniki można wytłumaczyć?
Na pewno są obiektywne przyczyny tego stanu, ale konieczne też będzie przeanalizowanie sportowych powodów słabszych wyników. Musimy zastanowić się nad okresem przygotowawczym i przebiegiem rundy jesiennej, tak by jak najbardziej precyzyjnie określić co się stało, że drużyna, która tak dobrze rozpoczęła sezon nagle się zatrzymała i nie wygrała żadnego meczu przez dwa miesiące.

Do obiektywnych przyczyn zapewne należy brak swojego boiska?
Tak, oprócz czysto sportowych problemów, to fakt, że z powodu remontu stadionu nie mamy dobrych warunków do treningów i gramy wszystkie mecze na wyjazdach, również nie wpływa korzystnie na grę i osiągane wyniki. Dlatego też z niecierpliwością czekamy na zakończenie prac na stadionie.

Nowy obiekt nie tylko rozwiąże ten problem, ale będzie też szansą dla klubu na lepszą przyszłość?
Zdecydowanie tak. Do tej pory rozwój naszego klubu szedł w tym kierunku, by powstało jak najwięcej grup młodzieżowych. W tej chwili włącznie z seniorami mamy 10 sekcji piłkarskich od 7-letnich żaczków do pierwszego zespołu, co daje łącznie około 230 zawodników. Zwieńczeniem tego było powstanie od września tego roku Akademii Piłkarskiej, która funkcjonuje przy Zespole Szkół nr 1 z Oddziałami Sportowymi. Naszym kolejnym celem jest podniesienie jakości szkolenia dla naszych zawodników i nowy stadion i dobra jakość boisk oraz całego zaplecza, które na nim będą, z pewnością nam w tym pomogą.

Pomóc w tym ma też stałe podnoszenie kwalifikacji przez klubowych trenerów?
Wszyscy nasi trenerzy mają odpowiednie kwalifikacje do prowadzenia zajęć z piłki nożnej i wciąż je podnoszą. Już samo to, że powstała Akademia Piłkarska, przyczyni się do podniesienia kwalifikacji w tej dziedzinie. Szefem szkolenia jest tam bowiem nasz trener – Zbigniew Marzec, a dwaj kolejni trenerzy z klubu, którzy tam pracują są w trakcie kursu na drugą klasę trenerską. Z resztą nie tylko oni się dalej kształcą, bo pozostali również są w trakcie kursów lub planują je w najbliższej przyszłości. To wszystko musi się w końcu przełożyć na poprawę jakości szkolenia, do czego teraz dążymy. Chcemy, aby w bliskiej przyszłości nasi wychowankowie świadczyli o sile naszego pierwszego zespołu, a ci najlepsi występowali w ekstraklasie, czy I lidze. Nic tak dobrze nie promuje klubu jak jego wychowankowie.

Jeśli mowa o młodzieży, to miłym zaskoczeniem jest postawa juniorów w rundzie jesiennej.
Przyznam szczerze, że na początku rozgrywek nie obawialiśmy się o grę seniorów, a bardziej o to, czy juniorzy udźwigną presję gry na wyjazdach, szczególnie że są beniaminkiem I ligi. Tymczasem to seniorom grozi widmo walki o utrzymanie, a juniorzy mają realne szanse na walkę o mistrzostwo województwa. Niedawno byłem na meczu juniorów z Pomologią w Prószkowie i byłem pod dużym wrażeniem poziomu jaki prezentują nasi juniorzy. Kilku wybijających się zawodników tego zespołu już teraz mogłoby spokojnie zasilić zespół seniorów i był taki moment, że chcieliśmy dokonać przesunięcia. Jednak podjęliśmy decyzję, że chcemy dać drużynie Zbyszka Marca szansę na walkę o wygranie ligi. To dla tych chłopaków może być bezcenne doświadczenie.

Jeśli chodzi o przyszłość klubu, to czy można się spodziewać, że w następnym sezonie celem będzie już awans do III ligi?
Moim zdaniem pierwszym naszym zadaniem powinno być utworzenie drugiego zespołu seniorów. Mamy coraz większa liczbę zawodników wychodzących z grup młodzieżowych, nie wszyscy od razu mają szansę gry w pierwszym zespole, niektórzy potrzebują bowiem czasu by przestawić się na seniorska piłkę. Chcąc ich zatrzymać w klubie druga drużyna jest tutaj koniecznością. Jeżeli uda nam się to zrobić, to już w następnym sezonie trzeba będzie pomyśleć o awansie do III ligi. Jeśli chodzi o sam awans jako cel, to jest jeszcze kilka innych czynników, które będą miały na to wpływ, tym wiodącym czynnikiem jest budżet klubu. Mam nadzieję, że nowy stadion pomoże nam przyciągnąć do siebie nowych sponsorów, co pozwoliłoby na zbudowanie drużyny, która walczyłaby o awans.

W jaki sposób klub ma zamiar zabiegać o pozyskanie nowych funduszy na rozwój klubu?
Jest kilka dróg, które do tego prowadzą. Zaczynamy prowadzić trzystopniowe poszukiwania sponsorów. Pierwszy to sponsorzy, którzy mogą nas wesprzeć drobniejszymi kwotami w zamian za reklamę czy to na strojach zespołów, czy też na stadionie i tu liczymy na dużą liczbę tych darczyńców. Drugi stopień to sponsorzy, którzy mogliby wesprzeć konkretne zadanie klubu. Mam tu na myśli sponsoring jednej z sekcji, czy też pomoc przy organizowaniu turniejów dla młodzieży. Trzeci stopień jest najważniejszy, bo mam na myśli sponsora strategicznego dla całego klubu. Zdaję sobie sprawę, że o taką firmę jest niezwykle trudno, ale to pomogłoby nam zbudować w przyszłości silny zespół.

Dziękuję za rozmowę.