Triumf Sobieskiego i awans BTP

• autor: stalbrzeg, 2010-02-02 11:39
W minioną niedzielę zakończyła się 9. edycja Brzeskiej Ligi Futsalu. Po raz drugi po rząd wygrał zespół Sobieski-Czajda, który na mecie rozgrywek wyprzedził Brzeską Brygadę i Pizzerię Prima. Do I ligi z pierwszego miejsca awansował zespół BTP Czajda (na zdjęciu). Królem strzelców I ligi został Tomasz Kamiński, jeden z wielu piłkarzy Stali, którzy grali w rozgrywkach halowych.
Dziewiąta edycja Brzeskiej Ligi Futsalu zakończyła się zwycięstwem zespołu Sobieski-Czajda, który tym samym obronił mistrzowski tytuł, potwierdzając, że „Król jest tylko jeden”.

Jeszcze przed weekendowymi ostatkami ligowymi trzy zespoły miały szansę na triumf. Oprócz Sobieskiego były to Pizzeria Prima i Brzeska Brygada. Cała trójka mogła nawet zakończyć rozgrywki z identyczną zdobyczą punktową, co dałoby mistrzostwo Primie. Wszystko rozstrzygnęło się jednak już w sobotę, bowiem Sobieski pokonał 3:1 WKS Kościerzyce, a Prima straciła punkty w meczach z Błękitnymi (1:1) i Olszanką (1:1). To oznaczało, że mistrzem pod raz drugi w historii ligi został Sobieski, bowiem miał lepszy bilans bezpośrednich spotkań od Brygady.

- To dla nas bardzo miłe zaskoczenie – mówił po odebraniu pucharu za zwycięstwo Tomasz Rabanda, najbardziej doświadczony zawodnik zwycięskiego zespołu; przez cały sezon szło nam pod górkę, zaczęliśmy od przegranej walkowerem z jednym z najtrudniejszych rywali - Primą, a w kilku meczach mieliśmy kłopoty z zebraniem pełnego składu i graliśmy w czwórkę. Walczyliśmy jednak do końca i to się opłaciło.

Jak się okazało sponsor w postaci firmy Czajda okazał się szczęśliwy, bowiem II ligę wygrał zespół BTP Czajda, który wraz z Tartakiem Popielów uzyskał awans do I ligi. Szeregi pierwszoligowców opuścili natomiast zawodnicy Cukierków i Janowa. Ci drudzy jeszcze w niedzielę walczyli o ligowy byt i byli tego blisko, prowadzili bowiem 1:0 z Pizzerią Prima, ale ostatecznie przegrali 1:2 i spadli klasę niżej.

W zakończonym w niedzielę sezonie po raz pierwszy grano z podziałem na I i II ligę. – Ten system nam się sprawdził – ocenia Jacek Krzciuk, który od 9 lat organizuje wraz Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji Brzeską Ligę Futsalu. Dzięki temu większość meczów było wyrównanych, a i sam poziom rozgrywek był dość wysoki, szczególnie w przypadku trzech pierwszych zespołów, w których gro zawodników to gracze I i II-ligowych zespołów futsalowych.

W brzeskiej hali pojawiali się też piłkarze wyższych lig zespołów trawiastych, w tym nawet reprezentant Polski, zawodnik wrocławskiego Śląska – Janusz Gancarczyk, który występował w zespole Błękitnych.

Na zakończenie, oprócz nagród zespołowych, kilku zawodników wyróżniono indywidualnie. Królem strzelców I ligi z 19 bramkami został Tomasz Kamiński (Brzeska Brygada), a najlepszym strzelcem II ligi był Dawid Koźlenia (AC OC FC – 21 goli). Nagrodę na najszybciej strzeloną bramkę (12. sekunda meczu) otrzymał Mateusz Krzywda (BTP Czajda), a największym „gawędziarzem” ligi uznano Łukasza Żędzianowskiego (BKS Oławska).

W przyszłym sezonie odbędzie się jubileuszowa, 10. edycja ligi.  – Już teraz zapraszamy uczestników do zgłaszania się – dodaje Krzciuk; ruszamy w listopadzie. Po doświadczeniach z tego sezonu z pewnością my, jako organizatorzy wyciągniemy odpowiednie wnioski i jeżeli podobnie będzie z zawodnikami i kibicami, to będzie lepiej i przyjemniej.

"Nowa Trybuna Opolska"

Najlepsi strzelcy I ligi
19 – Tomasz Kamiński (Brzeska Brygada)
16 – Tomasz Drobniak (BKS Oławska)